r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

40 lat HEROD-ów z Budek
10-07-2023

40 lat HEROD-ów z Budek

Są kulturalną wizytówką gminy Trzydnik Duży. Występują na ważnych imprezach obrzędowych i teatralnych w różnych miejscach w Polsce, zdobywając uznanie publiczności oraz jurorów wielu przeglądów i festiwali. Męski Zespół Obrzędowy z Budek, bo o nim mowa, świętuje 40-lecie swojej działalności.

Uroczyste obchody jubileuszu odbyły się w sobotę 8 lipca maja, a rozpoczęła je uroczysta msza święta w miejscowej kaplicy. Eucharystię koncelebrowali proboszcz parafii w Olbięcinie ksiądz dziekan Henryk Bogdanienko i proboszcz parafii w Gościeradowie ksiądz Andrzej Kontek.

Uroczystość była nie tylko okazją do podsumowań i wspomnień, ale także wręczenia artystom podziękowań za 40-letnią pracę na rzecz rozwoju małej, trzydnickiej ojczyzny i powiatu kraśnickiego.

Jubilaci otrzymali m.in. odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" za zaangażowanie w upowszechnianie tradycji ludowej i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego. Przyznał ją minister kultury, a podczas sobotniej uroczystości przekazał poseł Kazimierz Choma. Od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego "Herody" odebrały "Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego", który wręczyła radna sejmiku Anna Baluch.

Ponadto członek zarządu powiatu kraśnickiego Henryk Flis wręczył zespołowi z Budek Medal Starosty Kraśnickiego, a wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin przyznał nagrodę za upowszechnianie kultury, o którą wnioskowała dyrektor ośrodka kultury Ewa Sobota.

Gratulacje i życzenia składali aktorom także: sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk, przewodniczący rady gminy Ryszard Serafin z radnymi, prezes Stowarzyszenia "Nasz Piast" z Lublina Czesław Warda i regionalista Andrzej Wojtan oraz kilkunastu przedstawicieli Chodelskiej Grupy Motocyklowej, którzy odwiedzili zespół podczas sobotniej imprezy.

Zespół Obrzędowy "Herody" z Budek powstał formalnie w listopadzie 1983 roku, a jego założycielami byli Feliks Magdziak, Szymon Grabowski, Eligiusz Bis, Jan Tracz i Jan Grabowski. Celem grupy było kultywowanie przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji kolędowania oraz wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych. Chodząc po wioskach, wiejscy aktorzy z Budek i części Trzydnika Dużego nazywanej "Dębiszczyzną", wystawiali widowiska artystyczne, a przy okazji zbierali pieniądze na budowę świetlicy, boiska sportowego, a także budowę i wyposażenie miejscowego kościoła.

Sztandarowym spektaklem zespołu są "Herody", do których członkowie grupy sami przygotowali stroje kolędników, a mundury otrzymali od strażaków z OSP w Liśniku Dużym. Potem do swojego repertuaru dołączyli "Misterium Męki Pańskiej" według scenariusza księdza Józefa Sądeja. Początki obydwu widowisk sięgają teatru średniowiecznego, a prezentując je aktorzy skłaniają do refleksji o świecie, historii, wydarzeniach biblijnych, a także tajemnicy narodzin i śmierci.

Zespół kilkakrotnie reprezentował powiat kraśnicki, województwo lubelskie, a wcześniej tarnobrzeskie podczas ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych. Były to m.in. Gody Opatowskie w Opatowie, Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych w Batorzu, Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Góralski Karnawał Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.


(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-40-lat-herod-ow-z-budek,29214.html?p=1

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: