r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

wystawa
16-03-2023

Wieczór artystyczno-literacki w ośrodku kultury

Pierwsza edycja Gminnego Konkursu Literackiego „Opowieści z Ziemi Trzydnickiej", organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym, oficjalnie zakończona. Jej uroczyste podsumowanie odbyło się w środę 15 marca podczas otwarcia wystawy, promującej twórczość lokalnych artystów.

Wyniki konkursu literackiego były znane od kilku tygodni, a podczas środowego spotkania laureaci zaprezentowali swoje teksty, a potem dyskutowali o poruszanych w nich tematach z publicznością. W porównaniu z werdyktem jury lista nagrodzonych została wydłużona, ponieważ jednym z nagrodzonych okazał się, anonimowy dotąd, sponsor konkursu Paweł Szkot. Swoją nagrodę przekazał autorce pracy, która według jurorów zasłużyła na wyróżnienie.

Ostatecznie nagrody w postaci czytników eBook’ów odebrały, w młodszej kategorii - Kinga Latawiec z Trzydnika Małego za "Opowieści ze zdartej płyty" i Karolina Szostek z Rzeczycy Ziemiańskiej za "Opowieści z Ziemi Trzydnickiej". Spośród dorosłych autorów, oprócz nagrody dla Pawła Szkota z Trzydnika Dużego Kolonii za opowiadanie "Obyście nigdy tego nie doświadczyli", jurorzy przyznali wyróżnienia, którymi były karnety na basen w Kraśniku. Zasłużyli na nie Andrzej Wojtan z miejscowości Spławy Drugie za tekst pod tytułem "Szlakiem olbięckiej Paramy" oraz Magdalena Walencik z Trzydnika Dużego za "Dzieje Trzydnika" i Jarosław Walencik, także z Trzydnika Dużego, za tekst zatytułowany "Czasy, które nie wrócą".

Oprócz nagród od Pawła Szkota laureaci otrzymali upominki od przedstawicieli gminnych władz samorządowych i organizatorów konkursu. Wręczyli je wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin i sekretarz Tomasz Mularczyk oraz dyrektor GOK Ewa Sobota.

W drugiej części środowego spotkania ponad 50-osobowa publiczność spotkała się z lokalnymi artystkami, które prezentowały swoje dzieła na wystawie. Ich autorkami były - instruktorka plastyki z trzydnickiego ośrodka kultury Olimpia Koziej-Kula oraz członkinie miejscowego klubu seniora - Halina Drzewiej-Sosnówka z Rzeczycy Ziemiańskiej-Kolonii, Mirosława Drzewień z Pasieki, Teresa Sobala z Trzydnika Dużego i Lidia Tryka z Woli Trzydnickiej. Olimpia Koziej-Kula prezentowała m.in. zdjęcia lokalnych zespołów artystycznych oraz płaskorzeźby i wyroby ceramiczne. W tych ostatnich uwagę widzów przykuwały zdjęcia rodziny, które autorka wykorzystała na filiżankach i talerzykach. Halina Drzewiej-Sosnówka pochwaliła się haftowanymi obrazami i poduszkami, a Mirosława Drzewień pokazała olejne obrazy. Ponadto Teresa Sobala przygotowała na wystawę koronkarstwa swoje serwety i elementy dekoracyjne, zaś Lidia Tryka zaprezentowała, wykonane techniką "powertex", obrazy, anioły i przedmioty codziennego użytku.

Prace wymienionych artystek zostały wyeksponowane na nowym sprzęcie, który Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym ma dzięki wsparciu Unii Europejskiej. O pieniądze postarało się Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Ziemi Trzydnickiej, które za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej pozyskało na ten cel 11 tysięcy złotych. Pieniądze te zostały wykorzystane na zakup m.in. systemu wystawowego, stojaków i słupków oraz "potykaczy reklamowych", a wśród podziwiających efekty projektu podczas środowego spotkania była prezes LGD Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-wieczor-artystyczno-literacki-w-osrodku-kultury-foto,28616.html

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: