r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

pieniądze
27-01-2023

Radni za inwestycjami i przywróceniem komunikacji publicznej

Gmina Trzydnik Duży wspólnie z innymi samorządami będzie realizować kolejne inwestycje drogowe i przywracać komunikację publiczną. Podczas sesji w czwartek 26 stycznia radni przyjęli uchwały o przekazaniu pieniędzy i materiałów na zadania drogowe oraz przystąpieniu do Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej.

Dzięki współpracy Gminy Trzydnik Duży i samorządu województwa lubelskiego w tym roku ma powstać kolejny odcinek chodnika przy trasie wojewódzkiej 855 Olbięcin - Stalowa Wola w Węglinie. Samorząd gminny przekaże na ten cel 200 tysięcy złotych, które mają być wykorzystane na budowę ostatniego fragmentu chodnika o długości 370 metrów do granicy gminy i województwa.

Razem z powiatem gmina wybuduje również kolejny odcinek chodnika przy drodze powiatowej w Rzeczycy Ziemiańskiej i Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii. Na to zadanie obydwa samorządy mają wyłożyć po 100 tysięcy złotych. Ponadto Gmina Trzydnik Duży przekaże Powiatowi Kraśnickiemu projekt i materiały do budowy parkingu naprzeciwko Szkoły Podstawowej i OSP w Łychowie Gościeradowskim oraz pieniądze na opracowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej kolejnych dwóch zadań. Chodzi o 60 tysięcy złotych na projekt i kosztorys przebudowy drogi Słodków - Rzeczyca Ziemiańska - Węglin oraz 20 tysięcy na przebudowę trasy Budki - Salomin - Zdziechowice.

Radni chcą też ułatwić mieszkańcom dojazd do kilku miejscowości. W tym celu zgodzili się na przystąpienie gminy do Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej, który powstał pod koniec listopada ubiegłego roku, a jednym z jego celów jest pozyskiwanie z budżetu państwa środków na przywrócenie komunikacji publicznej. - Pierwszym efektem będzie powrót linii numer 5 MPK w Kraśniku na trasie Kraśnik - Olbięcin - Dąbrowa - Mikulin. Dzięki temu mieszkańcy Dąbrowy, gdzie obecnie nie ma żadnej komunikacji publicznej i którzy nie mają własnych środków transportu, nie będą już musieli pokonywać około 3 kilometrów do Olbięcina, by dostać się do Kraśnika. Część środków na ten cel związek pozyskał z budżetu, a my będziemy pokrywać zaledwie 10 procent kosztów, czyli dopłacać 35 groszy do 1 kilometra - wyjaśnia wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin.

Popularna "piątka" wróci na trasę 15 lutego i będzie kursować w dni robocze cztery razy w obydwie strony.

Wójt Krzysztof Serafin deklaruje, że jeśli to rozwiązanie się sprawdzi, gmina rozważy uruchomienie kolejnych linii, które będą mogły wrócić do rozkładu jazdy w 2024 roku.

 

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-radni-za-inwestycjami-i-przywroceniem-komunikacji-publicznej,28369.html?p=1

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie:

Galeria ogólna