r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Szanse na nowe życie
10-04-2017

Szanse na nowe życie

W niedzielę 9 kwietnia w Trzydniku Dużym odbył się pierwszy dzień Dawcy Szpiku. Przez kilka godzin wolontariusze, którzy dyżurowali w miejscowym ośrodku kultury, zarejestrowali 14 potencjalnych dawców komórek macierzystych, ratujących chorych na nowotwór krwi.

Pomysłodawca akcji Rafał Gil przyznaje, że liczył na większe zainteresowanie, ale cieszy się, że mieszkańcy gminy Trzydnik Duży będą w bazie prowadzonej przez Fundację DKMS. W tygodniu poprzedzającym Dzień Dawcy zorganizowaliśmy spotkanie edukacyjne, na który, frekwencja była niewielka, a podczas niedzielnego dyżuru przyszło 14 osób w wieku od około 20 do ponad 40 lat, a to oznacza 14 szans na nowe życie - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej Rafał Gil.

Podczas niedzielnej akcji potencjalni dawcy przekazali wymazy do badań i wypełnili niezbędne formularze. Po maksymalnie 3 miesiącach otrzymają specjalne karty z numer identyfikacyjnym dawcy.

DKMS, która swoją działalność w Polsce rozpoczęła pod koniec lutego 2009, w ciągu 8 lat zarejestrowała ponad 1 milion potencjalnych dawców.

Przeszczep komórek macierzystych jest procedurą medyczną, w której uszkodzony szpik kostny jest zastępowany komórkami macierzystymi. Komórki te znajdują się zarówno we krwi jak i w szpiku kostnym. Obecnie procedura ta jest powszechnie nazywana przeszczepem komórek macierzystych, a nie przeszczepem szpiku kostnego, ponieważ to komórki macierzyste krwi są zazwyczaj tym, co jest rzeczywiście podane choremu dożylnie, a nie szpik.

Źródło: http://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-szanse-na-nowe-zycie,17103.html

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie:

Galeria ogólna