r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

Przyjaźni wodzie
25-05-2022

Przyjaźni wodzie

Uczniowie z gminy Trzydnik Duży, jako jedyni z regionu, sprzątali okolice Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W programie edukacyjnym „Szkoła Przyjazna Wodzie – Aktywni Błękitni”, realizowanym przez „Wody Polskie”, w województwie lubelskim bierze udział kilkadziesiąt szkół, ale tylko trzy zgłosiły się do sprzątania okolic zalewu. To szkoły podstawowe w Łychowie Gościeradowskim, Rzeczycy Księżej i Rzeczycy Ziemiańskiej w gminie Trzydnik Duży.

Tylko one odpowiedziały na propozycję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie, który zorganizował porządkowanie popularnego akwenu w stolicy województwa. - Organizatorzy byli bardzo zaskoczeni, że czystym zalewem nie są zainteresowani uczniowie z Lublina i okolic, a za sprzątanie zabrali się ich rówieśnicy z placówek, położonych niemalże na granicy z Podkarpaciem. Z porządkiem przy lubelskim zalewie nie jest najgorzej. Przez ponad 2 godziny zebraliśmy kilkanaście worków śmieci - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Henryk Flis, który uczy biologii w trzech, wymienionych wcześniej placówkach w gminie Trzydnik Duży.

To on zgłosił szkoły do programu "Aktywni Błękitni", a do sprzątania Zalewu Zemborzyckiego zabrał 20 uczniów, w tym po 6 z Łychowa Gościeradowskiego i Rzeczycy Ziemiańskiej oraz 3 z Rzeczycy Księżej. - Chętnych było zdecydowanie więcej, ale postanowiliśmy, że pojadą najbardziej aktywni wolontariusze, zaangażowani w działania nie tylko dla środowiska naturalnego - wyjaśnia Henryk Flis, którego w opiece nad uczniami wspierała inna nauczycielka Dorota Nyk.

Program "Szkoła Przyjazna Wodzie" jest realizowany kolejny raz, ale trzydnickie placówki włączyły się do niego w tym roku szkolnym. Oprócz sprzątania uczniowie biorą udział m.in. w lekcjach na temat rozsądnego gospodarowania zasobami wodnymi, odbywających się i stacjonarnie, i zdalnie. Program obejmuje również konkurs na temat skutecznych sposobów oszczędzania wody.

Uczniowie z trzydnickich placówek liczą, że po zakończeniu wszystkich działań zasłużą na specjalny certyfikat "Szkoły Przyjaznej Wodzie", a ich opiekun zapowiada, że w przyszłym miesiącu pojadą na spływ kajakowy po Tanwi. Udział w wyprawie, planowanej na 7 czerwca, wezmą udział 23 osoby, w tym 20 uczniów i 3 opiekunów.

Badania wskazują, że dostępu do czystej wody na świecie nie mają ponad 2 miliardy ludzi, w tym 100 milionów w Europie. Coraz częściej wody zaczyna brakować także w Polsce. Główną przyczyną są zmiany klimatyczne, ale równie ważna jest świadomość, że skutki suszy można ograniczyć poprzez m.in. rozsądne korzystanie z dostępnych zasobów.

 

(fot. H. Flis)

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-przyjazni-wodzie-foto,27104,1.html

 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: