r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Kreatywna podróż niejedno ma imię
24-11-2016

Kreatywna podróż niejedno ma imię

W młodych mieszkańcach gminy Trzydnik Duży drzemią wręcz nieograniczone pokłady wyobraźni, które potrafią spożytkować w praktyce i pokazać, że lubią eksperymentować. Udowodnili to podczas pierwszego Międzyszkolnego Dnia Kreatywnego Myślenia, który odbył się w hali sportowej miejscowego gimnazjum.

Myślą przewodnią tegorocznego festynu, bo podobne będą się odbywać w kolejnych latach, były słowa "Podróż niejedno ma imię...", a uczestniczyły w nim sześcioosobowe zespoły uczniów klas IV - VI i I - III gimnazjum z Łychowa Gościeradowskiego, Olbięcina, Rzeczycy Księżej, Rzeczycy Ziemiańskiej, Trzydnika Dużego i Woli Trzydnickiej.

Zanim drużyny spotkały się w hali miejscowego gimnazjum już miały za sobą pierwsze zadanie, którym było skonstruowanie innowacyjnego pojazdu przyszłości z surowców wtórnych. Zgodnie z zasadami prace mogły się odnosić do dowolnego sposobu podróży i miały być przygotowane w formie słownej i plakatowej. - Pomysłowość konstruktorów nie miała żadnych ograniczeń, choć czasem napotykała na pewne trudności, ale z takimi problemami borykają się wszyscy wynalazcy. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem nie tylko wykonania, ale również przeznaczenia i wyglądu pojazdów, a także sposobu ich prezentacji - podkreślają oceniający propozycje.

Podczas finału drużyny miały do wykonania kolejne cztery zadania. Niejako na rozgrzewkę uczniowie zaprezentowali swoje drużyny, czyli nadali im nazwy, wykonywali logo i wymyślali hasła rozpoznawcze. Podczas kolejnej konkurencji z otrzymanych materiałów budowały mosty łączące dwa brzegi i dodatkowo akcentowały metaforyczne znaczenie budowli jako symbolu tego, co łączy ludzi.

Następne zadanie było inspirowane wierszem Juliana Tuwima "Dwa wiatry", a polegało na tym, że uczniowie wcielali się w role reporterów meteorologów, redagowali notatki do lokalnej prasy na temat pogody i odgrywali scenki odpowiadające treści nagłówka.

Później drużyny zmierzyły się z wyzwaniem koncepcyjnym na rzecz swojej Małej Ojczyzny, to znaczy opracowaniem propozycji rozwoju gminy Trzydnik Duży i działaniami na rzecz jej mieszkańców, które zaprezentowały przedstawicielom władz samorządowych.

Organizatorzy festynu byli bardzo zadowoleni z postawy młodych zawodników. - Naszym celem było spowodowanie, by uczniowie nie zwracali zbyt dużej uwagi na ograniczenia, tylko skupili się na wykorzystaniu swoich możliwości. Chodzi też o to, by uczyli się pracować w oparciu o swoje mocne strony, ze świadomością, jak ważna jest swoboda w działaniu, dzięki której dopuszcza się możliwość wielu satysfakcjonujących rozwiązań tego samego problemu oraz by ćwiczyli giętkość myślenia, umieli zarządzać czasem, pomysłami i wszystkimi zasobami, które są ich ogromnym potencjałem - oceniają pomysłodawcy imprezy.

Drużynom kibicowali rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, a wspierali je wolontariusze zwerbowani spośród uczniów Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym. W czasie poszczególnych zadań widzowie mogli sprawdzić się przy "kreatywnym stoliku", rozwiązując łamigłówki, rebusy, quizy, przygotowane przez samorząd uczniowski.

Uczestnicy imprezy obejrzeli także występy zespołu tanecznego "Domino" z Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym i solistek z gimnazjum oraz interaktywne pokazy poświęcone wynalazkom Leonarda da Vinci, które sponsorowała miejscowa firma recyklingowa "Akpol".

Widzowie mieli również okazję uczestniczyć w pokazie pierwszej pomocy przygotowanym przez gimnazjalistów i odbyć wirtualną podróż po najpiękniejszych zakątkach środowiska przyrodniczego trzydnickiej gminy, a na koniec skorzystać z "kreatywnego poczęstunku", o który zadbał Szkolny Klub 4H działający w gimnazjum.

Międzyszkolny Dzień Kreatywnego Myślenia zainaugurował realizację gminnego projektu, którego patronami są wójt gminy Trzydnik Duży oraz Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności z Otwocka - organizator ogólnopolskiej, a w tym roku także Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności. Podobne festyny będą się odbywać na obiektach sportowych w gminie Trzydnik Duży raz w roku.


(fot. H. Flis)
(Źródło: http://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-kreatywna-podroz-niejedno-ma-imie-foto,16285.html)
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: