r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

grafika z napiem dodatek osłonowy
12-01-2022

Są wnioski o dodatek osłonowy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzydniku Dużym przyjmuje wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Od początku roku można je składać przez internet, a od wtorku 11 stycznia OPS wydaje dokumenty w wersji papierowej.

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie, które jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Jej celem jest zmniejszenie skutków rosnących cen energii, gazu i żywności.

Wsparcie przysługuje rodzinom, której przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

- Chociaż za pośrednictwem platformy ePUAP wnioski o przyznanie nowego świadczenia można składać od 3 stycznia, nikt jeszcze nie skorzystał z takiej możliwości. Zdecydowanie częściej nasi mieszkańcy składają dokumenty w wersji papierowej. Takie formularze wydajemy od wczoraj, kilkanaście osób już je odebrało, wypełniło i złożyło - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej kierownik OPS w Trzydniku Dużym Beata Piątek. Jednocześnie podkreśla, że zaletą tej formy jest również to, że pracownik ośrodka od razu sprawdza czy wszystkie dane są wpisane prawidłowo, jeśli trzeba sugeruje naniesienie poprawek, a wnioskodawca ma pewność, że wniosek został złożony skutecznie.
Wysokość dodatku zależy od źródła ogrzewania. Wyższą kwotę można otrzymać, gdy takim źródłem jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilany węglem albo paliwami węglopochodnymi. - W takim przypadku wcześniej trzeba złożyć w urzędzie gminy wniosek o wpisanie do centralnej ewidencji emisyjności budynków - dodaje Beata Piątek.

W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dodatek może wynieść od 400 do 500 złotych, w gospodarstwie 2 - 3 osobowym od 600 do 750 złotych, w gospodarstwie 4 - 5 osobowym od 850 do 1062 złotych 50 groszy, a w przypadku gospodarstwa z 6-cioma i większą liczbą domowników dopłata waha się od 1150 złotych do 1437 złotych 50 groszy.

Przy szacowaniu wysokości i przyznawaniu prawa do dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wysokość będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna suma będzie wynosić 20 złotych.

Źródło IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-sa-wnioski-o-dodatek-oslonowy,26428.html

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: