18-08-2021
Wyniki XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
Organizatorami konkursu byli:
-
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
-
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
-
Państwowa Inspekcja Pracy;
-
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
-
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Partnerem Strategicznym przedsięwzięcia było Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Realizację Konkursu wspierały samorządy terytorialne, jednostki ochotniczej straży pożarnej, policji, izby rolnicze, ośrodki doradztwa rolniczego, organizacje zawodowe i społeczne rolników oraz producenci środków produkcji dla rolnictwa. Patronat medialny nad konkursem objęli: Telewizja Polska S.A. Program 1, Telewizja Interaktywna portalu rolnego AgroNews.com.pl, dwutygodnik AGRO SERWIS, Tygodnik Poradnik Rolniczy, wydawnictwa: Agro Profil, Rolniczy Przegląd Techniczny, AGRO - Magazyn ludzi przedsiębiorczych oraz portale: wiescirolnicze.pl i Gospodarz.pl Twój Portal Rolniczy.
Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym.
Brały w nim udział osoby pełnoletnie, prowadzące produkcyjną działalność rolniczą i ubezpieczone w KRUS. Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. Do udziału w XVIII edycji zgłoszono 906 gospodarstw indywidualnych. Większość z nich stanowiły gospodarstwa rolne o powierzchni 0-50 ha (było ich 656, tj. 72,4% ogółu zgłoszonych), o mieszanym profilu produkcji (391 gospodarstw, tj. 43,2% ) i produkcji roślinnej – zbóż (220 gospodarstw, tj. 24,3%).
Zgodnie z regulaminem Konkursu Komisje Konkursowe sprawdzały:
-
organizację obejścia i podwórza gospodarstwa;
-
ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
-
stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych;
-
stan techniczny maszyn, urządzeń i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym;
-
warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich;
-
wyposażenie w środki ochrony osobistej i urządzenia wspomagające;
-
sposób przechowywania środków ochrony roślin i innych substancji niebezpiecznych;
-
estetykę gospodarstw oraz organizację miejsca wypoczynku;
-
zastosowane rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.
Gospodarstwa finalistów XVIII Ogólnokrajowego Konkursu BGR wizytowała oraz oceniała, powołana przez Prezesa KRUS, Centralna Komisja Konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Państwowej Inspekcji Pracy, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Patrona Strategicznego – Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
W ocenie Komisji wszystkie finałowe gospodarstwa rolne prezentowały wysoki poziom bezpieczeństwa, wyróżniały je ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane oraz utrzymane i oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, środowiska naturalnego.
Na posiedzeniu w dniu 02.08.2021 roku Centralna Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w kraju uznano gospodarstwo Państwa Małgorzaty i Marka Borkowskich z województwa warmińsko-mazurskiego. Laureaci otrzymają nagrodę Prezesa KRUS - ciągnik rolniczy URSUS C-380 K, o mocy 55 KW oraz voucher od Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Drugie miejsce i nagrodę pieniężną Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz voucher od Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych otrzymuje gospodarstwo Pana Marcina Wasiniewskiego z województwa kujawsko-pomorskiego. Miejsce trzecie, ex aequo, przyznano gospodarstwom Państwa: Anny i Tomasza Dudków z województwa małopolskiego oraz Wioletty i Janusza Mrozów z województwa śląskiego. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz vouchery od Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Zdobywcy miejsc na podium otrzymują ponadto roczną prenumeratę „Rolniczego Przeglądu Technicznego”.
Nagrodę specjalną, pieniężną Głównego Inspektora Pracy -„za stosowanie udogodnień i rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym” przyznano Państwu Annie i Krystianowi Jakóbczakom z województwa wielkopolskiego.
Ponadto przyznano 3 wyróżnienia specjalne:
-
„za propagowanie zdrowego stylu życia i organizację pracy w gospodarstwie rolnym umożliwiające rolnikom realizację pasji i hobby” Państwu Beacie i Sławomirowi Witkowskim z województwa łódzkiego, którzy otrzymają nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz firmę SWIMER Sp. z o.o. – Łukasz Otremba z Torunia;
-
„za organizację obejścia gospodarstwa rolnego oraz dbałość o jego estetykę” Państwu Agnieszce i Tomaszowi Dumom z woj. podkarpackiego; laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez: Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajową Spółkę Cukrową;
-
„za rozwiązania umożliwiające łączenie bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym z prowadzeniem dodatkowej działalności pozarolniczej” Państwu Dorocie i Michałowi Zielińskim z województwa świętokrzyskiego. Rolnicy otrzymają nagrodę ufundowaną przez firmę Bayer Crop Science sp. z o.o.
Pozostali laureaci etapu centralnego „za udział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym” otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów Konkursu i fundatorów.
Właściciele wszystkich 16 gospodarstw rolnych uczestniczących w finale krajowym otrzymają ponadto:
-
dyplomy okolicznościowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
-
grawertony okolicznościowe oraz zestawy odzieży roboczej i środków ochrony osobistej, ufundowane przez Głównego Inspektora Pracy;
-
zestawy odzieży ochronnej do wykonywania oprysków, ufundowane przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin;
-
dyplomy Prezesa KRUS;
-
obuwie robocze ufundowane przez PPO w Strzelcach Opolskich;
-
roczne prenumeraty „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Dodatkowe wyróżnienie za wyjątkową dbałość o estetykę obejścia gospodarskiego i duży wkład pracy w tworzenie barwnych krajobrazów wiejskich przyznano:
-
Państwu Agnieszce i Mirosławowi Ignaszakom z woj. zachodniopomorskiego;
-
Państwu Ewie i Robertowi Truchelom z woj. podlaskiego;
-
Państwu Marioli i Andrzejowi Lisom z woj. pomorskiego.
Wymienieni wyżej rolnicy otrzymają dyplomy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz zestawy nasion i produktów do pielęgnacji kwiatów, ufundowane przez firmę Bayer Crop Science Sp. z o.o.
Pozostali laureaci etapu centralnego „za udział w finale Konkursu i stosowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym” otrzymają nagrody ufundowane przez organizatorów Konkursu i fundatorów: (Syngenta Polska Sp. z o.o., Związek Młodzieży Wiejskiej, Krajowy Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Krajową Radę Izb Rolniczych, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona i Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Tygodnik Poradnik Rolniczy).
Informacja na temat terminu i miejsca uroczystej gali podsumowującej Konkurs zostanie opublikowana w późniejszym terminie.
Powrót