r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

Herb Gminy na rozmytym tle
30-12-2020

Jest nowy budżet i opłaty śmieciowe

Gmina Trzydnik Duży kończy stary rok z nowym budżetem i nowymi stawkami opłat śmieciowych. Radni przyjęli uchwały w tych sprawach na sesji we wtorek 29 grudnia.

W przyszłorocznym planie finansowym rada gminy zapisała prawie 30,5 miliona złotych dochodów i ponad 31 milionów 800 tysięcy wydatków, w tym około 4 milionów 300 tysięcy na inwestycje.

Jedną z najbardziej kosztownych będzie budowa drogi Łychów Gościeradowski - Karkówka, na którą radni zabezpieczyli w budżecie ponad 860 tysięcy złotych. - Jest szansa, że wszystkie koszty pokryjemy ze środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymamy prawie 420 tysięcy złotych, które powinny wystarczyć na pokrycie około połowy kosztów budowy drogi. Pozostałą część możemy pozyskać z Funduszu Dróg Samorządowych, ale decyzji o podziale tych środków jeszcze nie ma - mówi wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin. 

Z RFIL samorząd otrzymał jeszcze 585 tysięcy złotych na przebudowę remizy w Węglinie. 

Kolejne prawie 730 tysięcy złotych radni zapisali w budżecie na termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Trzydniku Dużym. 

W przyszłym roku gmina planuje również dokończenie programu rewitalizacji, na który jest prawie 540 tysięcy złotych. Pieniądze te mają być wykorzystane na zakup wyposażenia do rozbudowanej niedawno siedziby miejscowego ośrodka kultury oraz budowę siłowni zewnętrznych przy trzydnickim stadionie i w centrum Olbięcina. W tym drugim miejscu powstanie również plac zabaw, jego otoczenie zostanie oświetlone, a ogrodzenie wyremontowane. 

W planach na 2021 rok jest także dokończenie przebudowy drogi powiatowej Trzydnik Duży - Potoczek, na którą gmina przeznaczy 280 tysięcy złotych. Podobną kwotę dołoży Powiat Kraśnicki, a pozostałe 560 tysięcy będą stanowić środki z Funduszu Dróg Samorządowych. 

Razem z powiatem Gmina Trzydnik wybuduje też chodniki przy drodze powiatowej Węglin - Słodków w Rzeczycy Ziemiańskiej i Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii. Samorząd gminny przekaże na ten cel 100 tysięcy złotych na zakup materiałów, a wykonaniem robót zajmie się Zarząd Dróg Powiatowych w Kraśniku. 

W przyszłym roku nowy chodnik pojawi się również przy drodze wojewódzkiej 855 Olbięcin - Stalowa Wola. W tym przypadku gmina również zabezpieczyła w budżecie 100 tysięcy złotych, które przekaże samorządowi województwa. Ten wyłoży podobną kwotę i będzie odpowiedzialny za realizację tej inwestycji. 

W planach jest jeszcze zakup wyposażenia do nowej świetlicy w Łychowie Gościeradowskim, na który gmina zabezpieczyła 140 tysięcy złotych, i budowa pięciu placów zabaw. Na obiekty w Agatówce, Budkach, Dąbrowie, Trzydniku Dużym i Trzydniku Dużym Kolonii w przyszłorocznym budżecie jest 250 tysięcy, w tym prawie 160 tysięcy dotacji, którą gmina otrzyma za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Podczas sesji radni zmienili również stawki opłat śmieciowych. Jest to związane z wynikami przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. - Wzięła w nim udział tylko jedna firma, która za wykonywanie tych usług w 2021 roku zaproponowała prawie 900 tysięcy złotych. Zgodnie z przepisami samorząd nie może zarabiać ani dopłacać do systemu śmieciowego. Może on być finansowany wyłącznie z opłat śmieciowych. Dlatego, by móc podpisać umowę musieliśmy podnieść opłaty śmieciowe do 15 złotych od osoby - tłumaczy wójt Krzysztof Serafin. Nowa stawka będzie obowiązywać od 1 lutego i będzie naliczana, nie, jak do tej pory, od gospodarstwa domowego lecz od osoby. Jednocześnie wójt Serafin zapowiada, że gmina będzie weryfikować liczbę osób, zamieszkujących daną nieruchomość, wpisanych do deklaracji śmieciowych. Według ewidencji ludności w gminie Trzydnik mieszka około 6 tysięcy 400 osób, a liczba ujętych w deklaracjach śmieciowych jest o prawie 1,5 tysiąca mniejsza. 

Odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od 1 stycznia będzie się zajmować firma z Kraśnika, która obecnie wykonuje te usługi w gminie Trzydnik Duży. 

Źródło: IAS 24 

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-jest-nowy-budzet-i-oplaty-smieciowe,24521.html?p=1

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: