r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

27-05-2020

Życzenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

Nieco ponad 30 lat temu, dokładnie 8 marca 1990 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym. Następnie w dniu 27 maja odbyły się pierwsze w pełni wolne w powojennej Polsce wybory samorządowe.
Rocznica tych wyborów od wielu lat obchodzona jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.  27 maja 1990 r. wybrani zostali radni do rad gmin. W ten sposób doszło do odrodzenia w naszym kraju samorządu terytorialnego, dzięki czemu wszyscy mogliśmy poczuć się gospodarzami naszych małych lokalnych wspólnot, które zaczęły wreszcie funkcjonować w zdecentralizowanym i demokratycznym systemie władzy publicznej.  Powrót do samorządu terytorialnego był możliwy dzięki temu, że ruch Solidarność jeszcze na początku lat 80 – tych przygotował program Samorządna Rzeczpospolita. 
 
Wprowadzona tuż po politycznych przemianach reforma samorządowa okazała się wielkim sukcesem, z którego korzystamy do dzisiaj. Widać to najlepiej, kiedy porównamy, jak wyglądały nasze gminy kiedyś, a jak wyglądają dzisiaj. Liczba pozyskanych środków zewnętrznych i inwestycji wykonanych na przestrzeni trzech dekad w samorządach gminnych jest imponująca. Zatem można śmiało powiedzieć, że samorządy gminne spełniły pokładane w nich nadzieje. 
 
 
życzenia
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: