r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Gimnazjaliści w międzynarodowym towarzystwie
06-11-2012

IAS 24: Gimnazjaliści w międzynarodowym towarzystwie

Publiczne Gimnazjum z Trzydnika Dużego znalazło się w gronie placówek, które wezmą udział w realizacji międzynarodowego programu "Comenius".

Został on stworzony po to, by m.in.: rozwijać wśród młodzieży i nauczycieli wiedzę o różnych kulturach, zachęcać do nauki nowożytnych języków europejskich oraz pomagać młodym ludziom w zdobyciu umiejętności, dzięki którym mogą się rozwijać, a w przyszłości znaleźć dobrą pracę. 

Trzydnickie gimnazjum, razem z placówkami z Anglii, Francji, Belgii i Norwegii, rozpoczyna realizację projektu pod nazwą ""SOUL - Sports Opportunities Unite Lives". Jego głównym celem jest propagowanie sportu i zdrowego stylu życia wśród młodzieży. - Uczestnicy projektu będą mogli m.in. poznać nowe, charakterystyczne dla danego kraju, dyscypliny sportowe i gry, a także zasady zdrowego odżywiania oraz wpływu aktywności fizycznej i zbilansowanej diety na organizm człowieka - wyjaśnia dyrektor gimnazjum w Trzydniku Dużym Ryszard Wolanin.


Program wymiany będzie trwać dwa lata. Na początek, już w najbliższy poniedziałek 12 listopada, gimnazjaliści z Trzydnika i innych szkół uczestniczących w projekcie, będą gościć u swoich rówieśników w angielskim ze Slouth pod Londynem. - Na wiosnę pojedziemy do Lille we Francji, we wrześniu będziemy wszystkich gościć u nas, potem lecimy do Drammen w Norwegii, a na zakończenie uczestnicy projektu spotkają się w belgijskiej Brugii - wylicza dyrektor Wolanin. Za każdym razem uczniowie będą mieszkać w domach rówieśników, by lepiej poznać codzienne ich życie, a także szlifować swoje zdolności językowe. Wszystkie spotkania, zajęcia, zawody i prelekcje będą się odbywać po angielsku. 

Podczas każdej wizyty trzydnicka reprezentacja będzie liczyć czterech uczniów oraz 2 - 3 opiekunów. Do Anglii wyjeżdżają pierwsi uczniowie, najlepiej znający język i najbardziej zaangażowani w realizację międzynarodowych przedsięwzięć, a także nauczyciele Henryk Flis, Łukasz Matyzbon i Anna Skrzypek, która jest koordynatorem projektu w Trzydniku Dużym.


Szkoła, do której wybierają się gimnazjaliści, została założona w 1912 roku. To placówka wielokulturowa i wielojęzykowa, w której młodzi Brytyjczycy uczą się m.in.: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, mandaryńskiego i japońskiego. Część z nich uczestniczy w wymianie międzynarodowej nie tylko na terenie Europy, ale także w Chinach i Indiach.

Propozycja gimnazjum w Trzydniku Dużym i jego czterech zagranicznych partnerów była jedną z 1300, zgłoszonych do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Do programu "Comenius" zakwalifikowano 500.

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: