r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IA 24: Gminny festiwal wsi w Węglinie
27-08-2012

IA 24: Gminny festiwal wsi w Węglinie

Wieńce z Rzeczycy Ziemiańskiej, Węglina i Zielonki będą reprezentować Gminę Trzydnik Duży na Dożynkach Powiatu Kraśnickiego. Zwycięzców gminnego konkursu dożynkowego wyłoniono podczas festynu, który w niedzielę 26 sierpnia odbył się w Węglinie.

Mieszkańcy Rzeczycy Ziemiańskiej przygotowali, zdaniem jurorów, najładniejszy wieniec tradycyjny, natomiast Węglin i Zielonka zdobyli pierwsze miejsce ex aequo w kategorii wieńców współczesnych.

W przeddzień święta plonów na boisku przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Węglinie odbył się Festiwal Wsi. Reprezentacje poszczególnych sołectw rywalizowały w trzech kategoriach: zawodach sportowo-rekreacyjnych, występach scenicznych i prezentacjach promocyjnych. 

Do najbardziej widowiskowych należało ubijanie piany z białek. Najszybciej poradziła sobie z tym zadaniem reprezentantka Rzeczycy Ziemiańskiej. Po dwie wygrane zanotowali zawodnicy z Trzydnika Dużego i Węglinka. Mieszkańcy Trzydnika wygrali rzut workiem z piaskiem i przetaczanie opony traktorowej, a reprezentanci Węglina zwyciężyli w strącaniu balonów cepem i rzucie piłką lekarską kobiet. 

Ponadto gospodarze festiwalu z Węglina okazali się najlepsi w rzucaniu ziemniakiem do wiadra i biegu kobiet z wodą, a przetaczanie beczki wygrał zawodnik z Łychowa Szlacheckiego. 


Reprezentacje wszystkich sołectw przygotowały tak różnorodne stoiska promocyjne i prezentacje artystyczne, że jurorzy nie podjęli się ich klasyfikacji, a że w zawodach sportowych rywalizacja również była wyrównania, wszystkie sołectwa otrzymały równorzędne pierwsze nagrody w całym turnieju. 
Sobotnią imprezę zakończyła wspólna zabawa przy muzyce disco polo i dyskoteka, którą poprowadził DJ "Buco". 


Niedzielny festyn gminny zainaugurowała msza święta w intencji rolników, po której korowód z wieńcami, prowadzony przez Orkiestrę Dętą Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Olbięcinie i Kapelę Ludową z Trzydnika Dużego, przeszedł na plac OSP. Tutaj odbyło się tradycyjne przekazanie chleba i rozstrzygnięcie konkursów wieńców dożynkowych. 


W części artystycznej dużym uznaniem publiczności cieszyła się m.in. prezentacja wielopokoleniowej grupy "Świteź" z Węglina, w którym występują dorosłe artystki, młode dziewczęta i dzieci, a towarzyszy im męski zespół muzyczny. Na festynowej scenie zaprezentowały się także orkiestra z Olbięcina, Karolina Rak oraz Kabaret z Konopi.


Dzieciom najbardziej spodobały się zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach i inne atrakcje przygotowane z myślą o najmłodszej części widowni. Wszyscy mogli też posmakować różnych potraw regionalnych. Smakosze mogli wybierać między kluskami z mlekiem, pazibrodą zwaną w niektórych rejonach kraju również parzybrodą, a kilkoma rodzajami smalcu i pierogów. Stoły uginały się także pod niezliczoną ilością ciast i nalewek. 


Festynową ofertę uzupełniła pokazy średniowiecznych druhen, giermków i rycerzy, a całość zakończył wieczorny koncert zespołu "Wanda i Banda". Grupa wykonała zarówno tak znane przeboje jak "Nie będę Julią", "Kochaj mnie miły", "Hi-Fi" czy "Fabryka marzeń", jak i utwory z najnowszego repertuaru. 


Korzystanie ze wszystkich atrakcji dla dzieci było bezpłatne, ponieważ impreza była współfinansowana ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Sobotnio-niedzielną zabawy w Węglinie zorganizowali: wójt, Rada Gminy, rady sołeckie i Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym.(artykuł: www.trzydnik.ias24.eu)

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: