r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

14-01-2020

Wyróżnienie dla "Herodów"

Męski Zespół Herody z Budek wystąpił w 10. Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie. Podczas jubileuszowej imprezy, organizowanej przez Stowarzyszenie „Nasz Piast” i Dom Kultury LSM w miniony weekend, grupa z gminy Trzydnik Duży otrzymała wyróżnienie.
Do udziału w obchodach jubileuszu zostali zaproszeni laureaci przeglądu, a zespół "Herody" otrzymał I Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas pierwszej imprezy w 2010 roku.
 
Tegoroczny przegląd zakończył się galą, podczas której laureaci wcześniejszych edycji otrzymali pamiątkowe medale od Stowarzyszenia "Nasz Piast", natomiast kierownicy zespołów - Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego przyznane przez zarząd województwa. Ponadto z okazji jubileuszu organizatorzy wydali specjalny kalendarz ze zdjęciami, w tym fotografią zespołu z gminy Trzydnik Duży.
 
W imieniu grupy "Herody" medale i dyplomy odebrał obecny kierownik zespołu Szymon Grabowski, który objął tę społeczną funkcję w 2018 roku po zmarłym bracie Janie Grabowskim, kierującym grupą przez ponad 20 lat.
 
Zespół z Budek został założony w 1983 roku przez Feliksa Magdziaka, Szymona Grabowskiego, Eligiusza Bisa, Jana Tracza i Jana Grabowskiego z okazji budowy domu społeczno-usługowego. W skład grupy weszli mieszkańcy Budek i Dębińszczyzny, którzy postanowili kultywować przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję kolędowania. Członkowie zespołu we własnym zakresie przygotowali stroje do widowiska "Herody". Ukoronowaniem działalności zespołu była nagroda ministra kultury z 2010 roku, ale grupa ma na koncie również wiele innych sukcesów. Są na tej liście m.in.: wyróżnienie na Góralskim Karnawale, Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej, trzecie miejsca na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Batorzu oraz dwóch edycjach Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie, a także główna nagroda na Powiatowym Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Zespołów Kolędniczych w Trzydniku Dużym.
 
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: