r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

budynek w trakcie budowy
27-10-2020

Malują, szydełkują i... pomagają

Artyści związani z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Trzydniku Dużym mają swój udział w budowie domu dla rodziców ciężko chorych dzieci. Piotr Kamieniarz i Halina Drzewiej-Sosnówka przekazali swoje prace na aukcję, organizowaną przez Fundację Ronalda McDonalda, która buduje taki dom w Warszawie.
Obiekt, który powstaje we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w campusie uczelni, ma być gotowy w grudniu tego roku. - Dom będzie miejscem dla rodziców dzieci długo przebywających w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, bo choć każdy rodzic ma tu własne łóżko, na każdym oddziale są Pokoje Rodzinne z kuchnią i salonem to mieszkać kilka miesięcy w szpitalu naprawdę nie jest łatwo. Tworzymy miejsce, korzystając z najlepszych doświadczeń krakowskiego domu, który od października 2015 roku pomaga rodzicom z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego na Prokocimiu - tłumaczą przedstawiciele fundacji.
W realizacji pomysłu wspierają ich nie tylko firmy i instytucje, ale również lokalni artyści, którzy przekazują swoje prace na aukcję "Art & Charity 2020". Są w tej grupie współpracujący z GOK w Trzydniku Dużym - Piotr Kamieniarz z Salomina i Halina Drzewiej-Sosnówka z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii. Piotr Kamieniarz przekazał pracę plastyczną pod tytułem "Znamy się już tak dobrze, że postanowiłem poprosić Cię o rękę", która na aukcji uzyskała cenę 30 tysięcy złotych. Z kolei ręcznie szydełkowany obrus Haliny Drzewiej-Sosnówki został sprzedany za 330 złotych.
 
Piotr Kamieniarz jest znany z doskonałych technicznie rysunków, ukazujących bolączki współczesnego społeczeństwa. Prace artysty, nazywanego "poszukującym filozofem", były wielokrotnie prezentowane na indywidualnych i zbiorowych ekspozycjach w Polsce i poza jej granicami, przeważnie w Niemczech.
Halina Drzewiej-Sosnówka mieszka i tworzy w Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii, gdzie przez całe życie pracowała w gospodarstwie rolnym, a w wolnych chwilach zajmowała się rękodziełem. Obecnie, będąc na emeryturze, na swoje hobby ma więcej czasu, który dzieli między artystyczne pasje a działalność społeczną. Jest m.in. członkinią Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego, Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej i Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Księżej. Działa również w zarządzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kraśniku i w Klubie Seniora "Radość Życia", działającym przy GOK w Trzydniku Dużym. Halina Drzewiej-Sosnówka bierze także aktywny udział w kiermaszach rękodzielniczych, a jej prace zdobią stoiska promocyjne Gminy Trzydnik Duży podczas wielu imprez, nie tylko o zasięgu lokalnym.
 
(fot. www.frm.org.pl)
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: