r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Coraz więcej poszkodowanych w wyniku gradobicia
14-07-2016

Coraz więcej poszkodowanych w wyniku gradobicia

Trwa szacowanie strat po gradobiciu, które w połowie czerwca dotknęło, m.in. gminę Trzydnik Duży w powiecie kraśnickim. Zaraz po nawałnicy mieszkańcy złożyli do urzędu gminy około 200 wniosków w tej sprawie, ale do dzisiaj liczba ta wzrosła do ponad 340.

- Zdarzało się, że członkowie komisji jeździli do wybranych sołectw po kilka razy, ponieważ dokumenty składali kolejni poszkodowani. Do tej pory zweryfikowali około 90 procent wniosków, a w przyszłym tygodniu powinny być gotowe pierwsze protokoły w sprawie przyznania pomocy, które przekażemy do urzędu wojewódzkiego - mówi wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień. Na tej podstawie będą podejmowane decyzje w sprawie udzielenia wsparcia, które jest szczególnie potrzebne rolnikom. - Wielu z nich straciło źródło całorocznych dochodów i jeżeli po zniszczeniu zbóż, buraków czy rzepaku nie otrzymają pomocy, to może im zabraknąć zarówno środków na odtworzenie produkcji, jak i dotrwanie do kolejnych zbiorów - podkreśla Franciszek Kwiecień.

Trzydnicki samorząd czeka również na reakcję wojewody lubelskiego w sprawie stanowiska rady gminy o jak najszybsze wsparcie poszkodowanych. W stanowisku przesłanym pod koniec czerwca radni stwierdzili, że gmina będzie potrzebować 1 miliona złotych na wypłatę specjalnych zasiłków celowych dla rolników, którzy nie będą spełniać ustawowego kryterium o pomocy społecznej. Ponadto samorząd nie uzyska około 400 tysięcy dochodów z tytułu podatku rolnego, dlatego rada zwróciła się do wojewody o uznanie gminy Trzydnik Duży za obszar dotknięty klęską żywiołową.

Szacuje się, że w wyniku czerwcowych gwałtownych burz z silnym wiatrem i gradobiciem, zostało zniszczonych około 5 tysięcy hektarów zbóż, buraków, rzepaku, ziemniaków, owoców miękkich, warzyw oraz innych upraw. Rolnicy utracili od 30 do nawet 100 procent swoich plonów, a oprócz upraw zostało uszkodzonych około 100 budynków gospodarskich i prawie 40 budynków mieszkalnych.

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: